Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

wtorek, 21 lutego 2012

Turystyka - Weekend w WOLIBI WORLD

Jedną z większych atrakcji dla dzieci starszych ( 7 i więcej lat ) oraz dorosłych jest weekend w Wolibi World – ogromnym wesołym miasteczku z mnóstwem różnego typu karuzeli, kolejek typu roller coaster oraz innych urządzeń służących podnoszeniu adrenaliny.             Park atrakcji znajduje się w odległości 7 km od Elburga. Wolibi World to atrakcja sezonowa – w 2012 roku sezon  rozpocznie się 7 kwietnia, a zakończy 28 października.  
Jeśli  mamy ochotę skorzystać z wszystkich lub prawie wszystkich atrakcji powinniśmy zarezerwować na to cały dzień i rozpocząć naszą wycieczkę z chwilą otwarcia parku tj. od godziny 10 oo, a zakończyć o godzinie 18 oo.  
W tym czasie zdołamy odbyć po 1 przejażdżce prawie na każdej kolejce, karuzeli lub innym wymyślnym urządzeniu i w tzw. gratisie zostanie nam czasu na powtórkę przejazdu na 2-3 najciekawszych dla nas urządzeniach.                 
Część atrakcji w parku związana jest zwodą, dlatego polecam wizytę w słonecznym dniu o temperaturze powyżej 20 oC.

Panorama Wolibi World z Diabelskiego Koła











By zaplanować wizytę proponuję skorzystać ze strony http://www.walibi.com/holland/nl-nl i w odpowiedniej zakładce znaleźć cenę biletu oraz potwierdzić, czy w wybranym dniu park jest czynny – w trakcie sezonu są dni, kiedy park jest zamknięty z powodu przeglądów urządzeń. Zamieszczam parę fotografii z    wizyty w Wolibi World.

niedziela, 12 lutego 2012

Konie i jeździectwo w Holandii.




Po kilku wycieczkach rowerowych na tereny wiejskie w Holandii stwierdziłem, że w wielu gospodarstwach rolnych są zagrody dla koni, a na wybiegu znajduje się po 2 – 3 duże konie lub kucyki. Częsty widok na łąkach położonych w pobliżu kanałów lub rzek to pasące się przez cały rok kucyki. Postanowiłem sprawdzić ile koni jest hodowanych w kraju wiatraków. Ze stron holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego( www.cbs.nl) dowiedziałem się, że w okresie ostatnich 25 lat liczba hodowanych koni wzrasta co roku.
W 1985 hodowano 62.075 koni i kucyków, 15 lat później w 2000 roku było już 117.490 koni, a w roku 2009 – 144.924 koni. Podane liczby dotyczą koni hodowanych w gospodarstwach rolnych. Co piąte holenderskie gospodarstwo rolne ma konie.  Wg Szacunków CBS poza gospodarstwami rolnymi hodowanych jest od 200.000 do 300.000 koni i kucyków. Oznacza to, że cała populacja koni i kucyków w Holandii liczy od 320.000 do 440.000 sztuk. Dla porównania w Polsce hodowanych jest wg danych spisu rolnego z 2010 roku 264.000 koni. Konie w holenderskich gospodarstwach rolnych nie są już siłą pociągową - hodowane są do celów rekreacyjnych. Tyle na temat koni, ale jak są konie to muszą być również jeźdźcy. W Holandii jeźdźcy i hodowcy zrzeszeni są w Królewskim Holenderskim Związku Jeździeckim (KNHS), który liczy ponad 212.000 członków i jest to jedna z największych federacji sportowych Holandii. KNHS powstało w 2002 roku z fuzji 16 różnych stowarzyszeń reprezentujących interesy hodowców i jeźdźców. Siedziba organizacji znajduje się w Ermelo. KNHS należy do FEI, czyli Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, która zrzesza 140 organizacji jeździeckich świata.  
KNHS opiekuje się 8 dyscyplinami sportów jeździeckich uznanych przez FEI. Są to: 
1. Rajdy długodystansowe, 
2. Skoki przez przeszkody, 
3. WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, 
4. Ujeżdżanie, 
5. Woltyżerka, 
6. Powożenie, 
7. Rening – konkurencja jeździecka w stylu westernowym, 
8. Para Jeździectwo - Sport  to możliwość konkurowania w sporcie jeździeckim przez osoby niepełnosprawne. Zawodnicy są klasyfikowani w zależności od stopnia ich niepełnosprawności / utraty wartości tak, aby zapewnić miarodajną konkurencję. W roku 2006, Para-Jeździectwo Sport wstąpiło w szeregi pozostałych 7 dyscyplinach regulowanych przez FEI, w krajowych i międzynarodowych konkursach ujeżdżenia i jazdy dla osób niepełnosprawnych. Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI to pierwsza i nadal jedyna Międzynarodowa Federacja zarządzająca i regulująca jednocześnie sportem osób sprawnych i niepełnosprawnych. Polo (sport) oraz wyścigi kłusaków nie są reprezentowane przez KNHS. Więcej informacje o historii tej organizacji, oraz aktualny kalendarz zawodów w Holandii i Europie możecie znaleźć na stronie (www.knhs.nl). 
Sponsorem KNHS jest Rabobank.
Zaprezentowane powyżej informacje pozwalają stwierdzić, że osoby kochające konie mają w Holandii wiele miejsc i okazji, aby podziwiać te zwierzęta – praktycznie, co tydzień w promieniu 50 km od naszego miejsca zamieszkania odbywają się różnego rodzaju i rangi zawody jeździeckie. Jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie można szukać pracy przy obsłudze koni ( jest dość dużo krytych ujeżdżalni i klubów jeździeckich). Aby wyraźniej zdać sobie sprawę jak wielka jest różnica między Polską i Holandią w tej dziedzinie podam tylko, że w Polskim Związek Jeździeckim w roku 2010 zarejestrowanych było około 1.700 członków. Wg danych GUS w 2006 roku w Polsce istniało 321 sekcji jeździeckie liczących 4.687 członków w tym 2.959 kobiet. Należący do FEI Polski Związek Jeździecki (2010 r) to jedyna w Polsce organizacja jeździecka, którą uznaje PKOL oraz MKOL - opiekuje się w sumie 7 dyscyplinami jeździeckimi uprawianymi wyczynowo i amatorsko. Więcej informacji o sporcie jeździeckim w Polsce można znaleźć na stronie związku i portalach tematycznych. Konie i jeźdźcy to także znakomity temat do zdjęć – portretów zwierząt, amazonek, reportaży z zawodów.