Po kilku wycieczkach rowerowych na tereny wiejskie w Holandii stwierdziłem, że w wielu gospodarstwach rolnych są zagrody dla koni, a na wybiegu znajduje się po 2 – 3 duże konie lub kucyki. Częsty widok na łąkach położonych w pobliżu kanałów lub rzek to pasące się przez cały rok kucyki. Postanowiłem sprawdzić ile koni jest hodowanych w kraju wiatraków. Ze stron holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego( www.cbs.nl) dowiedziałem się, że w okresie ostatnich 25 lat liczba hodowanych koni wzrasta co roku.
W 1985 hodowano 62.075 koni i kucyków, 15 lat później w 2000 roku było już 117.490 koni, a w roku 2009 – 144.924 koni. Podane liczby dotyczą koni hodowanych w gospodarstwach rolnych. Co piąte holenderskie gospodarstwo rolne ma konie. Wg Szacunków CBS poza gospodarstwami rolnymi hodowanych jest od 200.000 do 300.000 koni i kucyków. Oznacza to, że cała populacja koni i kucyków w Holandii liczy od 320.000 do 440.000 sztuk. Dla porównania w Polsce hodowanych jest wg danych spisu rolnego z 2010 roku 264.000 koni. Konie w holenderskich gospodarstwach rolnych nie są już siłą pociągową - hodowane są do celów rekreacyjnych. Tyle na temat koni, ale jak są konie to muszą być również jeźdźcy. W Holandii jeźdźcy i hodowcy zrzeszeni są w Królewskim Holenderskim Związku Jeździeckim (KNHS), który liczy ponad 212.000 członków i jest to jedna z największych federacji sportowych Holandii. KNHS powstało w 2002 roku z fuzji 16 różnych stowarzyszeń reprezentujących interesy hodowców i jeźdźców. Siedziba organizacji znajduje się w Ermelo. KNHS należy do FEI, czyli Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, która zrzesza 140 organizacji jeździeckich świata.
KNHS opiekuje się 8 dyscyplinami sportów jeździeckich uznanych przez FEI. Są to:
1. Rajdy długodystansowe,
2. Skoki przez przeszkody,
3. WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego,
4. Ujeżdżanie,
5. Woltyżerka,
6. Powożenie,
7. Rening – konkurencja jeździecka w stylu westernowym,
8. Para Jeździectwo - Sport to możliwość konkurowania w sporcie jeździeckim przez osoby niepełnosprawne. Zawodnicy są klasyfikowani w zależności od stopnia ich niepełnosprawności / utraty wartości tak, aby zapewnić miarodajną konkurencję. W roku 2006, Para-Jeździectwo Sport wstąpiło w szeregi pozostałych 7 dyscyplinach regulowanych przez FEI, w krajowych i międzynarodowych konkursach ujeżdżenia i jazdy dla osób niepełnosprawnych. Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI to pierwsza i nadal jedyna Międzynarodowa Federacja zarządzająca i regulująca jednocześnie sportem osób sprawnych i niepełnosprawnych. Polo (sport) oraz wyścigi kłusaków nie są reprezentowane przez KNHS. Więcej informacje o historii tej organizacji, oraz aktualny kalendarz zawodów w Holandii i Europie możecie znaleźć na stronie (www.knhs.nl).
Sponsorem KNHS jest Rabobank.
Zaprezentowane powyżej informacje pozwalają stwierdzić, że osoby kochające konie mają w Holandii wiele miejsc i okazji, aby podziwiać te zwierzęta – praktycznie, co tydzień w promieniu 50 km od naszego miejsca zamieszkania odbywają się różnego rodzaju i rangi zawody jeździeckie. Jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie można szukać pracy przy obsłudze koni ( jest dość dużo krytych ujeżdżalni i klubów jeździeckich). Aby wyraźniej zdać sobie sprawę jak wielka jest różnica między Polską i Holandią w tej dziedzinie podam tylko, że w Polskim Związek Jeździeckim w roku 2010 zarejestrowanych było około 1.700 członków. Wg danych GUS w 2006 roku w Polsce istniało 321 sekcji jeździeckie liczących 4.687 członków w tym 2.959 kobiet. Należący do FEI Polski Związek Jeździecki (2010 r) to jedyna w Polsce organizacja jeździecka, którą uznaje PKOL oraz MKOL - opiekuje się w sumie 7 dyscyplinami jeździeckimi uprawianymi wyczynowo i amatorsko. Więcej informacji o sporcie jeździeckim w Polsce można znaleźć na stronie związku i portalach tematycznych. Konie i jeźdźcy to także znakomity temat do zdjęć – portretów zwierząt, amazonek, reportaży z zawodów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz