Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

Turystyka - Wekend w Holandii



Furtka ogrodowa, która sama się zamyka.
Turystyka - Weekend w Holandii (Okolice Wezep)
W wolny od pracy czas, zamiast oglądać po raz 20 ten sam film na DVD proponuję wybrać się na wycieczkę po najbliższej okolicy.
Warto zabrać ze sobą mały napój, trochę słodyczy, aparat fotograficzny (wystarczy aparat fotograficzny w komórce). Rozglądajmy się uważnie, gdy zauważymy coś innego niż widzieliśmy w Polsce róbmy zdjęcia – będziemy mogli takie ciekawostki pokazać znajomym: np. drobiazgi ułatwiające życie, budowle wiejskie, rośliny ogrodowe, rzeźby, zabytkowe samochody, luksusowe samochody sportowe, rowery, motocykle, ciekawe budynki, kamieniczki, pomniki, oraz wiele innych rzeczy, które zauważymy po raz pierwszy i których wcześniej nie widzieliśmy.
Przykładowe zdjęcia z takich wycieczek po najbliższej okolicy Wezep przedstawiam poniżej:

Wiata na siano z ruchomym dachem.
Nowy dom z dachem z trzciny.
To ja byczek Fernando
Kózki
Popularne kucyki
Zabytkowe i nowe kabriolety spotyka się w Holandii często

Konie i jeździectwo w Holandii.





Po kilku wycieczkach rowerowych na tereny wiejskie w Holandii stwierdziłem, że w wielu gospodarstwach rolnych są zagrody dla koni, a na wybiegu znajduje się po 2 – 3 duże konie lub kucyki. Częsty widok na łąkach położonych w pobliżu kanałów lub rzek to pasące się przez cały rok kucyki. Postanowiłem sprawdzić ile koni jest hodowanych w kraju wiatraków. Ze stron holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego( www.cbs.nl) dowiedziałem się, że w okresie ostatnich 25 lat liczba hodowanych koni wzrasta co roku.
W 1985 hodowano 62.075 koni i kucyków, 15 lat później w 2000 roku było już 117.490 koni, a w roku 2009 – 144.924 koni. Podane liczby dotyczą koni hodowanych w gospodarstwach rolnych. Co piąte holenderskie gospodarstwo rolne ma konie.  Wg Szacunków CBS poza gospodarstwami rolnymi hodowanych jest od 200.000 do 300.000 koni i kucyków. Oznacza to, że cała populacja koni i kucyków w Holandii liczy od 320.000 do 440.000 sztuk. Dla porównania w Polsce hodowanych jest wg danych spisu rolnego z 2010 roku 264.000 koni. Konie w holenderskich gospodarstwach rolnych nie są już siłą pociągową - hodowane są do celów rekreacyjnych. Tyle na temat koni, ale jak są konie to muszą być również jeźdźcy. W Holandii jeźdźcy i hodowcy zrzeszeni są w Królewskim Holenderskim Związku Jeździeckim (KNHS), który liczy ponad 212.000 członków i jest to jedna z największych federacji sportowych Holandii. KNHS powstało w 2002 roku z fuzji 16 różnych stowarzyszeń reprezentujących interesy hodowców i jeźdźców. Siedziba organizacji znajduje się w Ermelo. KNHS należy do FEI, czyli Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, która zrzesza 140 organizacji jeździeckich świata.  
KNHS opiekuje się 8 dyscyplinami sportów jeździeckich uznanych przez FEI. Są to: 
1. Rajdy długodystansowe, 
2. Skoki przez przeszkody, 
3. WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, 
4. Ujeżdżanie, 
5. Woltyżerka, 
6. Powożenie, 
7. Rening – konkurencja jeździecka w stylu westernowym, 
8. Para Jeździectwo - Sport  to możliwość konkurowania w sporcie jeździeckim przez osoby niepełnosprawne. Zawodnicy są klasyfikowani w zależności od stopnia ich niepełnosprawności / utraty wartości tak, aby zapewnić miarodajną konkurencję. W roku 2006, Para-Jeździectwo Sport wstąpiło w szeregi pozostałych   7 dyscyplinach regulowanych przez FEI, w krajowych i międzynarodowych konkursach ujeżdżenia i jazdy dla osób niepełnosprawnych. Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI to pierwsza i nadal jedyna Międzynarodowa Federacja zarządzająca i regulująca jednocześnie sportem osób sprawnych i niepełnosprawnych. Polo (sport) oraz wyścigi kłusaków nie są reprezentowane przez KNHS. Więcej informacje o historii tej organizacji, oraz aktualny kalendarz zawodów w Holandii i Europie możecie znaleźć na stronie (www.knhs.nl). 
Sponsorem KNHS jest Rabobank.
Zaprezentowane powyżej informacje pozwalają stwierdzić, że osoby kochające konie mają w Holandii wiele miejsc i okazji, aby podziwiać te zwierzęta – praktycznie, co tydzień w promieniu 50 km od naszego miejsca zamieszkania odbywają się różnego rodzaju i rangi zawody jeździeckie. Jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie można szukać pracy przy obsłudze koni ( jest dość dużo krytych ujeżdżalni i klubów jeździeckich). Aby wyraźniej zdać sobie sprawę jak wielka jest różnica między Polską i Holandią w tej dziedzinie podam tylko, że w Polskim Związek Jeździeckim w roku 2010 zarejestrowanych było około 1.700 członków. Wg danych GUS w 2006 roku w Polsce istniało 321 sekcji jeździeckie liczących 4.687 członków w tym 2.959 kobiet. Należący do FEI Polski Związek Jeździecki (2010 r) to jedyna w Polsce organizacja jeździecka, którą uznaje PKOL oraz MKOL - opiekuje się w sumie 7 dyscyplinami jeździeckimi uprawianymi wyczynowo i amatorsko. Więcej informacji o sporcie jeździeckim w Polsce można znaleźć na stronie związku i portalach tematycznych. Konie i jeźdźcy to także znakomity temat do zdjęć – portretów zwierząt, amazonek, reportaży z zawodów.
furtka ogrodowa, która sama się zamyka,  wiata na siano z ruchomym dachem,   nowe domy z dachem wykonanym z trzciny – wydawałoby się, że to przeżytek, ale w Holandii są często spotykane,          bydło rasy, która nie jest spotykana w Polsce,          małe zagrody z kózkami – bardzo częsty widok w krainie wiatraków,           kucyki.
Gdy podczas pierwszej po przyjeździe wycieczki sfotografowałem stary samochód stał się on początkiem kolekcji zdjęć takich ciekawych pojazdów. 
O starych samochodach w Holandii napiszę oddzielny artykuł. Zachęcam do wycieczek i obserwacji zwykłego życia w nowym dla nas kraju.