Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

środa, 7 września 2011

Płaca minimalna, dodatek urlopowy, podatki, składki emerytalne

Płaca minimalna, dodatek urlopowy, podatki, składki emerytalne
Płaca minimalna brutto
jest ustalona w ustawie o płacy minimalnej i minimalnym dodatku urlopowym. – masz do niej prawo jeśli pracujesz w Holandii i masz poniżej 65 lat Wysokość płacy minimalnej brutto zależy również od wieku pracownika. Kwoty ustawowej płacy minimalnej obowiązują za cały tydzień roboczy. Ile godzin wynosi twój etat jest zależne od sektora, w którym pracujesz zazwyczaj jest to 36, 38 lub 40 godzin na tydzień. Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, to prawo do przysługującej minimalnej płacy jest również niższe. Pracujesz więcej, to masz prawo do wyższego wynagrodzenia. Twój pracodawca odlicza podatek i składki na ubezpieczenia społeczne w kwotach brutto Płaca netto jest wynagrodzeniem, które otrzymujesz na konto bądź gotówką. Ile otrzymasz netto, zależne jest od podatków i składek, które są rozliczane. U każdej osoby może się to różnić
Płaca minimalna brutto za 1 godzinę od 1 stycznia 2011 (w euro) wynosi
Wiek23 lata i starszy22 lata21 lat20 lat19 lat18 lat17 lat16 lat15 lat
36 godzinny tydzień pracy9,137,766,625,624,794,153,613,152,74
38 godzinny tydzień pracy8,657,356,275,324,543,943,422,982,59
40 godzinny tydzień pracy8,226,995,965,054,313,743,252,842,47

Dodatek urlopowy
Jeśli pracujesz w Holandii masz prawo do dodatku urlopowego. W ustawie nosi to nazwę minimalnego dodatku do urlopu – to minimalnie 8 procent płacy brutto. Dodatek urlopowy otrzymasz oprócz wypłaty. Twój pracodawca może tę kwotę zapłacić w częściach lub raz w roku. Dodatek urlopowy musi być osobno wymieniony na pasku wypłaty. Jeśli przestaniesz pracować dla swojego pracodawcy, pracodawca musi zapłacić dodatek urlopowy, do którego masz prawo wraz z ostatnim wynagrodzeniem.
 Pasek wynagrodzenia
Najczęściej rozliczenie obejmuje okres 4 tygodni (periody)
Perioda 1 obejmuje tydzień 1 – 4 danego roku;
Perioda 2 obejmuje tydzień 5 – 8 danego roku itd.
W roku masz 13 period (13 x 4 tyg = 52 tyg )
Na pasku wymieniona jest obowiązująca ustawowo płaca minimalna.
 Co wymienione jest na pasku wynagrodzenia?
Od pracodawcy otrzymujesz pasek wynagrodzenia. Są na nim wymienione następujące dane:
• płaca brutto
• na jakie kwoty składa się kwota brutto, na przykład płaca podstawowa i dodatki za wydajność;
• obowiązująca ustawowa płaca minimalna i minimalny dodatek do urlopu;
• nazwisko i nazwę pracodawcy;
• okres za który otrzymujesz wynagrodzenie, na przykład za miesiąc lipiec;
• ilość przepracowanych godzin.
Również płacone podatki można znaleźć na pasku. Z płacy brutto są przez pracodawcę potrącane między innymi premie ubezpieczeń społecznych (AOW – ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym w Holandii , ANW- świadczenia emerytalne dla osób pozostałych przy życiu, AWBZ – powszechna ustawa o szczególnych kosztach z tytułu choroby) i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Podatki są przekazywane Urzędowi Podatkowemu.

Kontrola

Na podstawie paska wynagrodzenia można sprawdzić czy otrzymaliśmy odpowiednie wynagrodzenie.
Jeśli okaże się, że otrzymałeś za małą płacę lub nie wypłacono ci dodatku urlopowego możesz ubiegać się o ich wypłatę w przeciągu pięciu lat. W tej sprawie porozmawiaj najpierw ze swoim pracodawcą. Jeśli to nie pomoże, złóż skargę w Inspekcji Pracy. Można zrobić to również anonimowo. Można również pójść do sędziego sądu najniższej instancji. Może pomóc w tym związek zawodowy, biuro porad prawnych, kancelaria prawna lub doradca społeczny.
Więcej informacji
www.rijksoverheid.nl
www.arbeidsinspectie.nl

Życie w Holandii

Życie w Holandii
Jeśli szczęśliwie przebrnąłeś przez poszukiwania pracodawcy i masz już miejsce pracy musisz znaleźć mieszkanie – nie da się codziennie dojeżdżać do pracy z Polski do Holandii.
Nie masz tego problemu, jeśli pracodawca zapewnia ci mieszkanie – to najlepszy wariant, gdy jedziesz do pracy w Holandii po raz pierwszy.
Jeżeli musisz sobie samodzielnie poszukać mieszkania skorzystaj z ofert agencji pośrednictwa wynajmu nieruchomości – uwaga to na starcie dość duży wydatek związany z kaucją za mieszkanie i innymi opłatami, o których dowiesz się w biurze wynajmu nieruchomości.
Mieszkanie to nie wszystko – codziennie trzeba coś zjeść, kupić pieczywo, nabiał, wędliny, mięso, sery, owoce – Ile to kosztuje? Gdzie zrobić zakupy? Kto ugotuje obiad, a najczęściej obiadokolację ? Mała dygresja – każdy, kto wyjeżdża do pracy zagranicą i kto w Polsce nie prowadził samodzielnie gospodarstwa domowego tzn. nie robił zakupów nie gotował – musi się tego nauczyć lepiej zrobić to w Polsce przed wyjazdem – niż dopiero w Holandii.
A teraz przepis na rozwiązanie naszych problemów żywieniowych. W Holandii działa wiele sieci handlowych – typowo holenderskich np. Albert Heijn, C1000 i o zasięgu międzynarodowym np. Lidl, Plus, Aldi. W sieciach międzynarodowych duża część produktów jest taka sama, więc nie powinno być problemów z zakupami. Brakować nam będzie smakującego jak polski chleba, polskich w smaku wędlin, ogórków kiszonych. Pozostałe podstawowe artykuły spożywcze są zbliżone smakowo do tych sprzedawanych w Polsce. Jeśli nie chcesz lub nie umiesz gotować to możesz się zaopatrzyć w gotowe produkty znajdujące się w ladach chłodniczych w markecie – dania do podgrzania w kuchence mikrofalowej.
Na podsumowanie wyjeżdżając do Holandii warto zabrać ze sobą polski chleb i polskie wędliny zarówno chleb jak i wędliny można długo przechowywać zamrożone w zamrażarce. Pozostałe artykuły spożywcze kupimy sobie na bieżąco w Holandii.

Nie samą pracą człowiek żyje – czas wolny weekend, rozłąka
Przyjeżdżając do pracy w Holandii mamy kontrakt na określony czas np. 3 miesiące, obecnie najczęściej na 6 miesięcy, a po upływie kontraktu mamy prawo do 2 tygodni urlopu.
Ktoś, kto wyjeżdża do pracy zagranicą po raz pierwszy tak do końca nie wie jak on sam i jego najbliżsi, zniosą tak długą rozłąkę, dlatego bardzo ważny jest kontakt z osobami bliskimi, które zostały w Polsce. W dzisiejszych czasach kontakt jest ułatwiony – w Polsce komórka sieci, w której można wykupić pakiet tanich minut na rozmowy zagraniczne np. T-Mobile, oraz najtańsza karta tego samego operatora, ale kupiona w Holandii i możemy mieć codzienny tani kontakt z bliskimi, Internet w telefonie, laptop lub netbook i Skype.
Pracujemy standardowo ok. 36 – 40 godzin tygodniowo najczęściej 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, mamy 2 dni wolne od pracy - Jak spędzić czas wolny-przy przysłowiowej flaszce, przy skrzynce piwa, a może inaczej na boisku piłkarskim, na basenie pływackim, na wycieczce rowerowej, nauce języka obcego, wędkarstwie – to nasz wybór.
Po zakończeniu pierwszego kontaktu powinniśmy zastanowić się, co dalej z naszym życiem zawodowym i rodzinnym, czy zamierzamy pracować w Holandii jeszcze kolejnych 6 miesięcy, czy też kilka lat być może zamierzamy osiedlić się w Holandii na stałe. Stosownie do podjętych decyzji – im dłużej zamierzamy pracować w Holandii tym szybciej powinniśmy rozpocząć naukę języka niderlandzkiego, języka kraju, w którym zamierzamy spędzić kilka lat.

Praca Holandia

Polacy odkąd sięgam pamięcią zawsze wyjeżdżali do pracy na tak zwane "saksy". Swego czasu niezwykle popularna była migracja za pracą do USA, później zaczęto wyjeżdżać do Niemiec (szczególnie w latach 90-tych).

Następnie wraz z rozszerzeniem Unii o Polskę, nasi rodacy zaczęli szturmować Wielką Brytanię, gdzie pracuje obecnie chyba najwięcej polaków. Jednak nigdy wielką popularnością nie cieszyła się praca w innym ciekawym, blisko położnym kraju, mianowicie praca Holandia. Powoli sytuacja zaczyna się zmieniać i Holandia jest coraz bardziej doceniania przez polaków, którzy szukają dobrze płatnej pracy za granicą. Niderlandy zapewniają zarówno dobrą pracę, jak i możliwość rozwoju w międzynarodowym towarzystwie.

Holandia to prawdziwa mieszanka kulturowa, w której praca daje wiele satysfakcji, oraz wiele nowego spojrzenia na pewne problemy, jakie jej towarzyszą. W Holandii mają swoje siedziby wielkie koncerny, które poszukują młodych i zdolnych pracowników. Właśnie w tym sektorze swojej szansy powinni wypatrywać pracownicy z Polski. W Niderlandach ze wszystkimi bez trudu porozumiemy się języku angielskim, zatem nieznajomość języka Holenderskiego nie powinna stanowić żadnej przeszkody. Barierą może być jedynie liberalne podejście do życia w Holandii, które co bardziej konserwatywne osoby może troszkę przerażać, jednak, jeśli jesteśmy otwarci na nowe znajomości i kulturę, praca w Holandii będzie dla nas dobrym wyborem, który na pewno zaprocentuje w przyszłości nawet wtedy gry już opuścimy kraj wiatraków.

Holandia

Jednak, aby praca w Holandii stała się dla nas osiągalna, najpierw musimy spełnić kilka warunków natury formalnej. Po pierwsze musimy być obywatelami Unii Europejskiej, co nie stanowi w naszym wypadku problemu. Drugą sprawą jest pozwolenie na pobyt w Holandii, które z kolei pozwoli nam na otrzymanie pozwolenia na pracę. Jednak, aby uzyskać pozwolenie na pobyt musimy dysponować własnym M wraz ze stałym adresem zamieszkania. Jest to dosyć kosztowna impreza jednak szybko się zwraca. Kiedy spełnimy już wszystkie formalności możemy zgłosić się do najbliższego urzędu pracy, wypełnić stosowny druczek i cieszyć się faktem, że legalna praca w Holandii stała się dla nas osiągalna. Jak widzimy warto poświęcić trochę czasu, aby dopełnić wszelkich formalności gdyż, bez pozwolenia mamy nikłe szanse na zatrudnienie ze względu na restrykcyjne prawo pracy.

Przejdźmy, zatem do kwestii znalezienia pracy w Holandii, co wcale nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać, gdyż konkurencja na rynku jest bardzo duża. Wielu młodych europejczyków wyjeżdża do kraju tulipanów na studia i podejmuje w tym czasie pracę. Jednak nie jesteśmy skazani na porażkę, i możemy ją zminimalizować niemal do zera. Pracy należy zacząć szukać jeszcze zanim wyjdziemy w tym celu warto posłużyć się nieocenionym Internetem, gdzie znajdują się tysiące stron o tematyce pracy - tam też odnajdziemy oferty pracy w Holandii. Jeżeli jednak nic ciekawego nie przykuje naszej uwagi warto również przeprosić się z tradycyjnymi środkami przekazu i kupić zwykłą gazetę gdzie znajdziemy ogłoszenia o pracę w Holandii. W ostateczności możemy skorzystać z biura pośrednictwa pracy, jednak jest to najdroższe rozwiązanie, ze względu na wysokie prowizje.

Podsumowując moją wypowiedź chcę zauważyć, że Holandia jest krajem troszkę niedocenianym przez polaków szukających zatrudnienia poza polską jednak jednocześnie jest to szansa dla tych, którzy odważą się wyjechać i spróbować swojego szczęścia w kraju wiatraków i tulipanów. Na pewno ktoś, kto podejmie pracę nie będzie żałował z uwagi na wysokie zarobki oraz możliwość szybkiego awansu. Nie bez znaczenia pozostają warunki pracy, które również w tym kraju stoją na wysokim europejskim poziomie.





o Autorze

Marek Tokarzewski



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW