Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

środa, 7 września 2011

Płaca minimalna, dodatek urlopowy, podatki, składki emerytalne

Płaca minimalna, dodatek urlopowy, podatki, składki emerytalne
Płaca minimalna brutto
jest ustalona w ustawie o płacy minimalnej i minimalnym dodatku urlopowym. – masz do niej prawo jeśli pracujesz w Holandii i masz poniżej 65 lat Wysokość płacy minimalnej brutto zależy również od wieku pracownika. Kwoty ustawowej płacy minimalnej obowiązują za cały tydzień roboczy. Ile godzin wynosi twój etat jest zależne od sektora, w którym pracujesz zazwyczaj jest to 36, 38 lub 40 godzin na tydzień. Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, to prawo do przysługującej minimalnej płacy jest również niższe. Pracujesz więcej, to masz prawo do wyższego wynagrodzenia. Twój pracodawca odlicza podatek i składki na ubezpieczenia społeczne w kwotach brutto Płaca netto jest wynagrodzeniem, które otrzymujesz na konto bądź gotówką. Ile otrzymasz netto, zależne jest od podatków i składek, które są rozliczane. U każdej osoby może się to różnić
Płaca minimalna brutto za 1 godzinę od 1 stycznia 2011 (w euro) wynosi
Wiek23 lata i starszy22 lata21 lat20 lat19 lat18 lat17 lat16 lat15 lat
36 godzinny tydzień pracy9,137,766,625,624,794,153,613,152,74
38 godzinny tydzień pracy8,657,356,275,324,543,943,422,982,59
40 godzinny tydzień pracy8,226,995,965,054,313,743,252,842,47

Dodatek urlopowy
Jeśli pracujesz w Holandii masz prawo do dodatku urlopowego. W ustawie nosi to nazwę minimalnego dodatku do urlopu – to minimalnie 8 procent płacy brutto. Dodatek urlopowy otrzymasz oprócz wypłaty. Twój pracodawca może tę kwotę zapłacić w częściach lub raz w roku. Dodatek urlopowy musi być osobno wymieniony na pasku wypłaty. Jeśli przestaniesz pracować dla swojego pracodawcy, pracodawca musi zapłacić dodatek urlopowy, do którego masz prawo wraz z ostatnim wynagrodzeniem.
 Pasek wynagrodzenia
Najczęściej rozliczenie obejmuje okres 4 tygodni (periody)
Perioda 1 obejmuje tydzień 1 – 4 danego roku;
Perioda 2 obejmuje tydzień 5 – 8 danego roku itd.
W roku masz 13 period (13 x 4 tyg = 52 tyg )
Na pasku wymieniona jest obowiązująca ustawowo płaca minimalna.
 Co wymienione jest na pasku wynagrodzenia?
Od pracodawcy otrzymujesz pasek wynagrodzenia. Są na nim wymienione następujące dane:
• płaca brutto
• na jakie kwoty składa się kwota brutto, na przykład płaca podstawowa i dodatki za wydajność;
• obowiązująca ustawowa płaca minimalna i minimalny dodatek do urlopu;
• nazwisko i nazwę pracodawcy;
• okres za który otrzymujesz wynagrodzenie, na przykład za miesiąc lipiec;
• ilość przepracowanych godzin.
Również płacone podatki można znaleźć na pasku. Z płacy brutto są przez pracodawcę potrącane między innymi premie ubezpieczeń społecznych (AOW – ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym w Holandii , ANW- świadczenia emerytalne dla osób pozostałych przy życiu, AWBZ – powszechna ustawa o szczególnych kosztach z tytułu choroby) i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Podatki są przekazywane Urzędowi Podatkowemu.

Kontrola

Na podstawie paska wynagrodzenia można sprawdzić czy otrzymaliśmy odpowiednie wynagrodzenie.
Jeśli okaże się, że otrzymałeś za małą płacę lub nie wypłacono ci dodatku urlopowego możesz ubiegać się o ich wypłatę w przeciągu pięciu lat. W tej sprawie porozmawiaj najpierw ze swoim pracodawcą. Jeśli to nie pomoże, złóż skargę w Inspekcji Pracy. Można zrobić to również anonimowo. Można również pójść do sędziego sądu najniższej instancji. Może pomóc w tym związek zawodowy, biuro porad prawnych, kancelaria prawna lub doradca społeczny.
Więcej informacji
www.rijksoverheid.nl
www.arbeidsinspectie.nl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz