Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

środa, 7 września 2011

Życie w Holandii

Życie w Holandii
Jeśli szczęśliwie przebrnąłeś przez poszukiwania pracodawcy i masz już miejsce pracy musisz znaleźć mieszkanie – nie da się codziennie dojeżdżać do pracy z Polski do Holandii.
Nie masz tego problemu, jeśli pracodawca zapewnia ci mieszkanie – to najlepszy wariant, gdy jedziesz do pracy w Holandii po raz pierwszy.
Jeżeli musisz sobie samodzielnie poszukać mieszkania skorzystaj z ofert agencji pośrednictwa wynajmu nieruchomości – uwaga to na starcie dość duży wydatek związany z kaucją za mieszkanie i innymi opłatami, o których dowiesz się w biurze wynajmu nieruchomości.
Mieszkanie to nie wszystko – codziennie trzeba coś zjeść, kupić pieczywo, nabiał, wędliny, mięso, sery, owoce – Ile to kosztuje? Gdzie zrobić zakupy? Kto ugotuje obiad, a najczęściej obiadokolację ? Mała dygresja – każdy, kto wyjeżdża do pracy zagranicą i kto w Polsce nie prowadził samodzielnie gospodarstwa domowego tzn. nie robił zakupów nie gotował – musi się tego nauczyć lepiej zrobić to w Polsce przed wyjazdem – niż dopiero w Holandii.
A teraz przepis na rozwiązanie naszych problemów żywieniowych. W Holandii działa wiele sieci handlowych – typowo holenderskich np. Albert Heijn, C1000 i o zasięgu międzynarodowym np. Lidl, Plus, Aldi. W sieciach międzynarodowych duża część produktów jest taka sama, więc nie powinno być problemów z zakupami. Brakować nam będzie smakującego jak polski chleba, polskich w smaku wędlin, ogórków kiszonych. Pozostałe podstawowe artykuły spożywcze są zbliżone smakowo do tych sprzedawanych w Polsce. Jeśli nie chcesz lub nie umiesz gotować to możesz się zaopatrzyć w gotowe produkty znajdujące się w ladach chłodniczych w markecie – dania do podgrzania w kuchence mikrofalowej.
Na podsumowanie wyjeżdżając do Holandii warto zabrać ze sobą polski chleb i polskie wędliny zarówno chleb jak i wędliny można długo przechowywać zamrożone w zamrażarce. Pozostałe artykuły spożywcze kupimy sobie na bieżąco w Holandii.

Nie samą pracą człowiek żyje – czas wolny weekend, rozłąka
Przyjeżdżając do pracy w Holandii mamy kontrakt na określony czas np. 3 miesiące, obecnie najczęściej na 6 miesięcy, a po upływie kontraktu mamy prawo do 2 tygodni urlopu.
Ktoś, kto wyjeżdża do pracy zagranicą po raz pierwszy tak do końca nie wie jak on sam i jego najbliżsi, zniosą tak długą rozłąkę, dlatego bardzo ważny jest kontakt z osobami bliskimi, które zostały w Polsce. W dzisiejszych czasach kontakt jest ułatwiony – w Polsce komórka sieci, w której można wykupić pakiet tanich minut na rozmowy zagraniczne np. T-Mobile, oraz najtańsza karta tego samego operatora, ale kupiona w Holandii i możemy mieć codzienny tani kontakt z bliskimi, Internet w telefonie, laptop lub netbook i Skype.
Pracujemy standardowo ok. 36 – 40 godzin tygodniowo najczęściej 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, mamy 2 dni wolne od pracy - Jak spędzić czas wolny-przy przysłowiowej flaszce, przy skrzynce piwa, a może inaczej na boisku piłkarskim, na basenie pływackim, na wycieczce rowerowej, nauce języka obcego, wędkarstwie – to nasz wybór.
Po zakończeniu pierwszego kontaktu powinniśmy zastanowić się, co dalej z naszym życiem zawodowym i rodzinnym, czy zamierzamy pracować w Holandii jeszcze kolejnych 6 miesięcy, czy też kilka lat być może zamierzamy osiedlić się w Holandii na stałe. Stosownie do podjętych decyzji – im dłużej zamierzamy pracować w Holandii tym szybciej powinniśmy rozpocząć naukę języka niderlandzkiego, języka kraju, w którym zamierzamy spędzić kilka lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz