Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

piątek, 27 stycznia 2012

Poszukiwanie pracy za granicą

Jeśli już podjęliśmy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę, warto poświęcić trochę czasu, by dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.

Najlepiej by za granicę jechać już na gotowe, a konkretne oferty pracy znaleźć jeszcze w Polsce. Poszukując pracy najlepiej korzystać z ofert polskich agencji pośrednictwa pracy, przeszukiwać oferty internetowe, a także wysyłać swoje aplikacje bezpośrednio do zagranicznych pracodawców. Warto także poprosić o pomoc znajomych, którzy obecnie przebywają za granicą. Jeśli korzystamy z pomocy agencji musimy koniecznie sprawdzić jej wiarygodność, potwierdzić certyfikat, a najlepiej postarać się zdobyć kontakt do osób, które za pośrednictwem danej agencji już pracowały. Lepiej nie podejmować współpracy z agencjami, które nie mają stałego biura i o których trudno zdobyć jakiekolwiek informacje oprócz numeru komórki, ponieważ może się okazać, że oferowana przez nie praca jest nielegalna. Warto pamiętać, że umowę o pracę, którą zawieramy z agencją należy podpisać jeszcze w kraju, a nie dopiero na miejscu. Należy dokładnie sprawdzić czy ustalane wcześniej warunki pracy i wynagrodzenia są zgodne z umową, którą podpisujemy. Przed wyjazdem warto również dowiedzieć się jak wygląda strona prawna podjęcia pracy w danym kraju. Informacje takie możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa Pracy.

Jeśli jednak poszukiwanie pracy w kraju nie odniesie pożądanego skutku i mimo wszystko zdecydujemy się na wyjazd i szukanie pracy już na miejscu, powinniśmy zabrać ze sobą przygotowane wcześniej aplikacje. Sposób poszukiwania pracy za granicą różni się nieco od tego w Polsce. Warto więc wcześniej sprawdzić tytuły gazet zawierających ogłoszenia o pracy, a także zagraniczne serwisy internetowe, które mogą nam pomóc w jej szukaniu. Często najskuteczniejszą metodą na znalezienie pracy okazuje się jednak osobiste odwiedzanie pracodawców i pytanie ich o interesującą nas ofertę.

Jeśli decydujemy się na wyjazd w ciemno i nie od razu uda nam się znaleźć zatrudnienie, warto wiedzieć, że bez dokonywania jakichkolwiek rejestracji możemy przebywać na terenie krajów UE do 90 dni. Inaczej jest w przypadku państw, w których legalna praca jest możliwa dopiero po otrzymaniu zezwolenia na pracę i prawa pobytu. Kraje w których koniecznie musimy posiadać zezwolenie na pracę to Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria oraz Włochy. W poszczególnych krajach długość czasu, w którym możemy przebywać nie posiadając stałego zatrudnienia, może być uzależniona od konieczności posiadania określonej ilości środków finansowych lub czasowego zezwolenia na pobyt. W większości krajów UE, jeżeli po okresie trzech miesięcy nadal nie uda nam się znaleźć pracy, to jesteśmy zobowiązani zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Po przedstawieniu w urzędzie zaświadczenia potwierdzającego, że naprawdę aktywnie poszukujemy pracy, będziemy mogli przebywać za granicą kolejne sześć miesięcy bez obowiązku starania się o prawo pobytu.





o Autorze

Darmowy Portal Pracy - www.JobExpress.pl



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz