Witaj
Jeśli szukasz informacji o Holandii – kraju, w którym chcesz pracować to dobrze trafiłeś. Oto garść podstawowych informacji
Holandia to europejska część Królestwo Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich.
Holandia jest monarchią konstytucyjną na czele państwa stoi monarcha – obecnie królowa Beatrycze, która mianuje szefa rządu. Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną.
Władza ustawodawcza to dwuizbowy parlament – (Staten-Generaal) składający się z Izby niższej (Tweede Kamer) i Senatu (Eerste Kamer) - pełniącej funkcję reprezentacyjną (działa podobnie jak polski Senat).
Holandia jest członkiem Unii Europejskiej UE, NATO. - graniczy na południu z Belgią na wschodzie z Niemcami, od północy i zachodu granicą jest Morze Północne.
Powierzchnia Holandii to 41,5 tys. km2, a18,4% powierzchni zajmują zbiorniki wodne -dla porównania Polska ma 7,78 większą powierzchnię.( 322 575 km2).
Ludność Holandii liczy 16,5 mln mieszkańców (dane z 2009 roku) Na 1 km2 mieszka 485 Holendrów. 89,6% obywateli Holandii ma pochodzenie wyłącznie holenderskie lub inne europejskie, 2,2% tureckie, 1,9% marokańskie, 6,3% - inne.
Administracyjnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które dzielą się z kolei na 458 gmin.
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki a w prowincji Fryzja także fryzyjski. 90 % Holendrów zna angielski, 60% niemiecki i 25% francuski. Wielu Holendrów zna kilka języków. W Europie język niderlandzki używany jest przez 22 mln ludzi. Poza Holandią to język urzędowy Belgii, Antyli Holenderskich, Surinamu.

wtorek, 21 lutego 2012

Turystyka - Weekend w WOLIBI WORLD

Jedną z większych atrakcji dla dzieci starszych ( 7 i więcej lat ) oraz dorosłych jest weekend w Wolibi World – ogromnym wesołym miasteczku z mnóstwem różnego typu karuzeli, kolejek typu roller coaster oraz innych urządzeń służących podnoszeniu adrenaliny.             Park atrakcji znajduje się w odległości 7 km od Elburga. Wolibi World to atrakcja sezonowa – w 2012 roku sezon  rozpocznie się 7 kwietnia, a zakończy 28 października.  
Jeśli  mamy ochotę skorzystać z wszystkich lub prawie wszystkich atrakcji powinniśmy zarezerwować na to cały dzień i rozpocząć naszą wycieczkę z chwilą otwarcia parku tj. od godziny 10 oo, a zakończyć o godzinie 18 oo.  
W tym czasie zdołamy odbyć po 1 przejażdżce prawie na każdej kolejce, karuzeli lub innym wymyślnym urządzeniu i w tzw. gratisie zostanie nam czasu na powtórkę przejazdu na 2-3 najciekawszych dla nas urządzeniach.                 
Część atrakcji w parku związana jest zwodą, dlatego polecam wizytę w słonecznym dniu o temperaturze powyżej 20 oC.

Panorama Wolibi World z Diabelskiego Koła











By zaplanować wizytę proponuję skorzystać ze strony http://www.walibi.com/holland/nl-nl i w odpowiedniej zakładce znaleźć cenę biletu oraz potwierdzić, czy w wybranym dniu park jest czynny – w trakcie sezonu są dni, kiedy park jest zamknięty z powodu przeglądów urządzeń. Zamieszczam parę fotografii z    wizyty w Wolibi World.

niedziela, 12 lutego 2012

Konie i jeździectwo w Holandii.




Po kilku wycieczkach rowerowych na tereny wiejskie w Holandii stwierdziłem, że w wielu gospodarstwach rolnych są zagrody dla koni, a na wybiegu znajduje się po 2 – 3 duże konie lub kucyki. Częsty widok na łąkach położonych w pobliżu kanałów lub rzek to pasące się przez cały rok kucyki. Postanowiłem sprawdzić ile koni jest hodowanych w kraju wiatraków. Ze stron holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego( www.cbs.nl) dowiedziałem się, że w okresie ostatnich 25 lat liczba hodowanych koni wzrasta co roku.
W 1985 hodowano 62.075 koni i kucyków, 15 lat później w 2000 roku było już 117.490 koni, a w roku 2009 – 144.924 koni. Podane liczby dotyczą koni hodowanych w gospodarstwach rolnych. Co piąte holenderskie gospodarstwo rolne ma konie.  Wg Szacunków CBS poza gospodarstwami rolnymi hodowanych jest od 200.000 do 300.000 koni i kucyków. Oznacza to, że cała populacja koni i kucyków w Holandii liczy od 320.000 do 440.000 sztuk. Dla porównania w Polsce hodowanych jest wg danych spisu rolnego z 2010 roku 264.000 koni. Konie w holenderskich gospodarstwach rolnych nie są już siłą pociągową - hodowane są do celów rekreacyjnych. Tyle na temat koni, ale jak są konie to muszą być również jeźdźcy. W Holandii jeźdźcy i hodowcy zrzeszeni są w Królewskim Holenderskim Związku Jeździeckim (KNHS), który liczy ponad 212.000 członków i jest to jedna z największych federacji sportowych Holandii. KNHS powstało w 2002 roku z fuzji 16 różnych stowarzyszeń reprezentujących interesy hodowców i jeźdźców. Siedziba organizacji znajduje się w Ermelo. KNHS należy do FEI, czyli Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, która zrzesza 140 organizacji jeździeckich świata.  
KNHS opiekuje się 8 dyscyplinami sportów jeździeckich uznanych przez FEI. Są to: 
1. Rajdy długodystansowe, 
2. Skoki przez przeszkody, 
3. WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, 
4. Ujeżdżanie, 
5. Woltyżerka, 
6. Powożenie, 
7. Rening – konkurencja jeździecka w stylu westernowym, 
8. Para Jeździectwo - Sport  to możliwość konkurowania w sporcie jeździeckim przez osoby niepełnosprawne. Zawodnicy są klasyfikowani w zależności od stopnia ich niepełnosprawności / utraty wartości tak, aby zapewnić miarodajną konkurencję. W roku 2006, Para-Jeździectwo Sport wstąpiło w szeregi pozostałych 7 dyscyplinach regulowanych przez FEI, w krajowych i międzynarodowych konkursach ujeżdżenia i jazdy dla osób niepełnosprawnych. Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI to pierwsza i nadal jedyna Międzynarodowa Federacja zarządzająca i regulująca jednocześnie sportem osób sprawnych i niepełnosprawnych. Polo (sport) oraz wyścigi kłusaków nie są reprezentowane przez KNHS. Więcej informacje o historii tej organizacji, oraz aktualny kalendarz zawodów w Holandii i Europie możecie znaleźć na stronie (www.knhs.nl). 
Sponsorem KNHS jest Rabobank.
Zaprezentowane powyżej informacje pozwalają stwierdzić, że osoby kochające konie mają w Holandii wiele miejsc i okazji, aby podziwiać te zwierzęta – praktycznie, co tydzień w promieniu 50 km od naszego miejsca zamieszkania odbywają się różnego rodzaju i rangi zawody jeździeckie. Jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie można szukać pracy przy obsłudze koni ( jest dość dużo krytych ujeżdżalni i klubów jeździeckich). Aby wyraźniej zdać sobie sprawę jak wielka jest różnica między Polską i Holandią w tej dziedzinie podam tylko, że w Polskim Związek Jeździeckim w roku 2010 zarejestrowanych było około 1.700 członków. Wg danych GUS w 2006 roku w Polsce istniało 321 sekcji jeździeckie liczących 4.687 członków w tym 2.959 kobiet. Należący do FEI Polski Związek Jeździecki (2010 r) to jedyna w Polsce organizacja jeździecka, którą uznaje PKOL oraz MKOL - opiekuje się w sumie 7 dyscyplinami jeździeckimi uprawianymi wyczynowo i amatorsko. Więcej informacji o sporcie jeździeckim w Polsce można znaleźć na stronie związku i portalach tematycznych. Konie i jeźdźcy to także znakomity temat do zdjęć – portretów zwierząt, amazonek, reportaży z zawodów.

piątek, 27 stycznia 2012

Holandia - nowa stawka płacy minimalnej brutto w 2012 roku


Z dniem 1 stycznia 2012 roku wzrosła minimalna płaca w Holandii. 
Ma to zrekompensować straty spowodowane inflacją.
Płaca minimalna brutto jest ustalona w ustawie o płacy minimalnej i minimalnym dodatku urlopowym. – masz do niej prawo jeśli pracujesz w Holandii i masz poniżej 65 lat Wysokość płacy minimalnej brutto zależy również od wieku pracownika. Kwoty ustawowej płacy minimalnej obowiązują za cały tydzień roboczy. Ile godzin wynosi twój etat jest zależne od sektora, w którym pracujesz Zazwyczaj jest to 36, 38 lub 40 godzin na tydzień. Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, to prawo do przysługującej minimalnej płacy jest również niższe. Pracujesz więcej, to masz prawo do wyższego wynagrodzenia. Twój pracodawca odlicza podatek i składki na ubezpieczenia społeczne w kwotach brutto Płaca netto jest wynagrodzeniem, które otrzymujesz na konto bądź gotówką. Ile otrzymasz netto, zależne jest od podatków i składek, które są rozliczane. U każdej osoby może się to różnić
Płaca minimalna brutto za 1 godzinę od 1 stycznia 2012 (w euro) wynosi
Wiek
23 lata i starszy
22 lata
21 lat
20 lat
19 lat
18 lat
17 lat
16 lat
15 lat
36 godzinny tydzień pracy
9,27
7,88
6,72
5,70
4,87
4,22
3,66
3,20
2,78
38 godzinny tydzień pracy
8,79
7,47
6,37
5,40
4,61
4,00
3,47
3,03
2,64
40 godzinny tydzień pracy
8,35
7,09
6,05
5,13
4,38
3,80
3,30
2,88
2,50
Jak widać pełna minimalna stawka obowiązuje w stosunku do pracownika, który ukończył 23 lata. To ważne dla osób młodszych wybierających się do pracy w Holandii. Oczywiście pracodawca może zapłacić więcej, w tabeli podaję tylko stawki minimalne, do których pracodawca jest ustawowo zobowiązany.

Poszukiwanie pracy za granicą

Jeśli już podjęliśmy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę, warto poświęcić trochę czasu, by dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.

Najlepiej by za granicę jechać już na gotowe, a konkretne oferty pracy znaleźć jeszcze w Polsce. Poszukując pracy najlepiej korzystać z ofert polskich agencji pośrednictwa pracy, przeszukiwać oferty internetowe, a także wysyłać swoje aplikacje bezpośrednio do zagranicznych pracodawców. Warto także poprosić o pomoc znajomych, którzy obecnie przebywają za granicą. Jeśli korzystamy z pomocy agencji musimy koniecznie sprawdzić jej wiarygodność, potwierdzić certyfikat, a najlepiej postarać się zdobyć kontakt do osób, które za pośrednictwem danej agencji już pracowały. Lepiej nie podejmować współpracy z agencjami, które nie mają stałego biura i o których trudno zdobyć jakiekolwiek informacje oprócz numeru komórki, ponieważ może się okazać, że oferowana przez nie praca jest nielegalna. Warto pamiętać, że umowę o pracę, którą zawieramy z agencją należy podpisać jeszcze w kraju, a nie dopiero na miejscu. Należy dokładnie sprawdzić czy ustalane wcześniej warunki pracy i wynagrodzenia są zgodne z umową, którą podpisujemy. Przed wyjazdem warto również dowiedzieć się jak wygląda strona prawna podjęcia pracy w danym kraju. Informacje takie możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa Pracy.

Jeśli jednak poszukiwanie pracy w kraju nie odniesie pożądanego skutku i mimo wszystko zdecydujemy się na wyjazd i szukanie pracy już na miejscu, powinniśmy zabrać ze sobą przygotowane wcześniej aplikacje. Sposób poszukiwania pracy za granicą różni się nieco od tego w Polsce. Warto więc wcześniej sprawdzić tytuły gazet zawierających ogłoszenia o pracy, a także zagraniczne serwisy internetowe, które mogą nam pomóc w jej szukaniu. Często najskuteczniejszą metodą na znalezienie pracy okazuje się jednak osobiste odwiedzanie pracodawców i pytanie ich o interesującą nas ofertę.

Jeśli decydujemy się na wyjazd w ciemno i nie od razu uda nam się znaleźć zatrudnienie, warto wiedzieć, że bez dokonywania jakichkolwiek rejestracji możemy przebywać na terenie krajów UE do 90 dni. Inaczej jest w przypadku państw, w których legalna praca jest możliwa dopiero po otrzymaniu zezwolenia na pracę i prawa pobytu. Kraje w których koniecznie musimy posiadać zezwolenie na pracę to Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria oraz Włochy. W poszczególnych krajach długość czasu, w którym możemy przebywać nie posiadając stałego zatrudnienia, może być uzależniona od konieczności posiadania określonej ilości środków finansowych lub czasowego zezwolenia na pobyt. W większości krajów UE, jeżeli po okresie trzech miesięcy nadal nie uda nam się znaleźć pracy, to jesteśmy zobowiązani zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Po przedstawieniu w urzędzie zaświadczenia potwierdzającego, że naprawdę aktywnie poszukujemy pracy, będziemy mogli przebywać za granicą kolejne sześć miesięcy bez obowiązku starania się o prawo pobytu.





o Autorze

Darmowy Portal Pracy - www.JobExpress.pl



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Kto ma szansę na pracę w Holandii

Kto ma szansę na pracę w Holandii

To jaką pracę znajdziesz dla siebie w Holandii i w jakiej prowincji zależy od twoich kwalifikacji zawodowych oraz stopnia znajomości języków obcych – ideał znasz dobrze niderlandzki jeśli nie to nie martw się wystarczy angielski, niemiecki, lub francuski, Jeśli znasz tylko język francuski masz większe szanse na pracę w prowincjach graniczących z Belgią jeśli niemiecki to w prowincjach graniczących z Niemcami. Kwalifikacje zawodowe – poszukiwani są głównie pracownicy branży budowlanej – murarze, glazurnicy, specjaliści prac wykończeniowych, instalatorzy, inne specjalności budowlane, pracownicy przemysłowi – spawacze, operatorzy CNC, tokarze manualni, pracownicy magazynowi – operatorzy wózków widłowych, pracownicy zakładów przetwórstwa warzyw i owoców, przetwórstwa ryb, przetwórstwa mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego, sezonowi pracownicy gospodarstw rolnych i ogrodniczych, personel medyczny – pielęgniarki, rehabilitanci, masażyści, opiekunki osób starszych, informatycy. Praktycznie, jeśli znasz dobrze albo bardzo dobrze język angielski lub niemiecki i dobrze niderlandzki lub masz ochotę się go uczyć to znajdziesz pracę w każdym zawodzie.

Jak znaleźć pracodawcę

Są zasadniczo dwie możliwości:
– samodzielne szukanie pracy, lub
- zarejestrować się w agencji pośrednictwa pracy, przy czym możemy się ubiegać o pracę jako pracownik agencji pracy tymczasowej, lub pracownik etatowy
Osobiście jestem zwolennikiem, aby najpierw znaleźć pracę a następnie wyjechać do pracy w Holandii – odradzam wyjazdy w ciemno lub do kolegi, który nam wszystko załatwi – w większości przypadków wszystko jest ok. do chwili naszego przyjazdu – na miejscu okazuje się, że nie ma mieszkania, nie ma pracy lub co gorsza nie ma tych dwóch rzeczy naraz, a my ponieśliśmy wydatki związane z transportem do Holandii, musimy znaleźć nocleg nasze oszczędności kończą się błyskawicznie i zamiast poprawy naszej sytuacji finansowej mamy WIELKIE KŁOPOTY - MOŻEMY SZYBKO ZASILIĆ ARMIĘ ŻEBRAKÓW I BEZDOMNYCH.

Jeśli będąc w Polsce chcesz rozpocząć samodzielnie poszukiwania pracy w Holandii to pierwsze kroki skieruj do Powiatowego Urzędu Pracy w swoim miejscu zamieszkania i poproś o oferty pracy zagranicą z systemu EURES – otrzymasz również pomoc w przygotowaniu CV, które należy wysłać do pracodawcy.
Może poszukiwać pracy w Holandii przez INTERNET szukając ogłoszeń o pracy na portalach holenderskich agencji pośrednictwa racy, oraz na stronach WWW firm holenderskich – jeśli nie znasz niderlandzkiego nie martw się większość stron ma wersję językową angielską, czasami również niemiecką, a jeśli nie to ogłoszenie przetłumaczysz GOGLE TŁUMACZ.
Jeśli przebywasz już w Holandii możesz skorzystać również z ofert holenderskiego urzędu pracy oraz ogłoszeń w prasie lokalnej ( to okazja dla tych, którzy już pracują w Holandii i chcą zmienić pracodawcę – pamiętaj o przygotowaniu CV po niderlandzku, angielsku, niemiecku).
Autor:
H2000